Başlık Sizden…

Melih Kopuz

Dünyada henüz eşi benzeri görülmemiş bir uygulama ile Samsunsporlu 12 yaş üzeri erkek taraftarlar 18 Mayıs günü Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’na alınmadı.

Samsunsporlu taraftarların stada teşrifi illegal olarak basında yer bulsa da Samsunsporlu futbol severler legal yollar ile biletlerini almış ve stadyuma girmişlerdi.

Atkısız formasız bir grubun tek bir blokta toplanması güvenlik güçlerini, federasyon temsilcilerini işkillendirmiş ve önce kale arkası tribüne alınarak ardından dışarıya çıkartılmışlardı. O çıkartılanlar arasında ben de vardım, onun için bu rahat konuşmam.

Ben bir Samsunlu ve Samsunsporlu olarak sadece bu kadarını tarafsız anlatabilirim ne yazık ki..
Neden diye soracaksınız, Fenerbahçe ve Galatasaray takımlarının aldıkları cezanın ertelenmesinden bahsetmeyeceğim bile.

*Aynı ligde oynadığımız ve aynı gün ceza alan Orduspor’un cezası final maçından sonra verildi ve önümüzdeki sezona kaydırıldı.

*PFDK ve TFF ortak noktası futbolda şiddeti ve ülke futbolunun gelişmesi için hizmet etmek. Daha doğrusu ben öyle biliyorum. Bu algıda Mersin İdmanyurdu tribünlerinin 15.000 seyircinin yanına Samsunsporlu 150 bayanın maç izlemesi ülkemizin futbol seviyesini düşündüğünüzde ne kadar adildir muhakemesini size bırakıyorum.

*Ceza’nın kulübümüze ulaşmasının ardından normal şartlarda 48 saat süre içerisinde istenen opsiyonel savunma bu sefer 24 saat süre zarfı içerisinde istenmesi.

Netice itibariyle ortada olan ciddi bir yanlış var ve bu yanlışın da TFF Başkanı Yıldırım Demirören dahil herkes farkında, zaten maçtan önce hafta arası yaptığı açıklamada bu ceza sisteminin adil olmadığı önümüz sene uygulanmayacağını kendisi de beyan etti.

Mesele burada Samsunspor değil, belki Samsunspor taraftarı alınsa belki Samsunspor yine kazanamayacaktı. Samsunspor’un oynadığı futbolu da savunmuyorum cevabı aranan ve herkes tarafından doğruluğu olan tek bir soru var: “Neden çifte standart?”

Bu durum yalnızca Samsunspor’un davası değil, Türkiye futbolunun davasıdır. Ülke futbolumuzu geliştirip ilerlememiz için, öncelikle kendi içimizde duvarları yıkmamız gerekli.

Daha fazlası, güncel yorumlar ve sorularınız için: https://twitter.com/melihkopuz1