İYİ Parti’nin Samsun Büyükşehir adayı CHP’li Hayati Tekin oldu

Hayati Tekin

İYİ Parti, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçim için 112 belediye başkanı adayını daha açıkladı. Eski CHP Milletvekili Hayati Tekin İYİ Parti’nin Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.

İYİ Parti, 1’i büyükşehir, 3’ü il, 82’si ilçe ve 26’sı belde toplam 112 belediye başkan adayını daha açıkladı.

İYİ Parti’den yapılan yazılı açıklamada, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı adayının Hayati Tekin, Adıyaman Belediye Başkanı adayının Abdülkadir Kırmızı, Kütahya Belediye Başkanı adayının Aynur Sezer, Yozgat Belediye Başkanı adayının ise Metin Özışık olduğu belirtildi. Açıklanan listede ayrıca 82 ilçe ve 26 beldenin adayı yer aldı.

HAYATİ TEKİN KİMDİR?

Samsun’un Çırakman köyünde, 1959 yılında doğan Hayati Tekin, ilköğrenimini doğduğu köyde, Ortaöğrenimini Samsun Atatürk Ortaokulu’nda, liseyi ise Samsun Endüstri Meslek Lisesi’nde tamamladıktan sonra Ankara Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden 1984 yılında mezun oldu.

Askerlik Görevini tamamlayarak 1987 yılında DSİ’de göreve başlayan Tekin 1990 yılında DSİ’den ayrılarak Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne geçti ve 1994 yılında Büyükşehir Belediyesinden serbest çalışmak üzere ayrıldı. 1999 yılı yerel seçimlerine CHP’den aday olarak katılarak seçimleri kazandı ve Kutlukent Belediye Başkanlığı görevine başladı. 2004 yılı yerel seçimlerinde tekrar Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday olan Hayati Tekin tekrar seçimi kazanarak Kutlukent Belediye Başkanlığı görevine devam etti.

2009 yılında çıkan kanun ile Büyükşehir Belediye sınırları içerisinde ilçe kurulması gereğince Kutlukent, Büyüklü ve Aşağıçinik Belde belediyeleri Tekkeköy ilçe belediyesi ile birleştirildi. 2009 yerel seçimlerinde DSP den Tekkeköy Belediye Başkanı seçildi. Ardından CHP’ye geçti. 2014 yerel seçimlerinde yine CHP’den aday oldu, ancak kazanamadı.

CHP 25 ve 26. Dönem Samsun Milletvekili olan Hayati Tekin 24 Haziran 2018 seçimlerinde aday gösterilmedi. Tekin evli ve üç çocuk babasıdır.

İYİ Parti’nin Diğer Adayları

İYİ Parti tarafından açıklanan Samsun’un ilçe belediyelerine ise şu kişiler adaylar oldu:

AYVACIK: İSMET ÇAPAS
KAVAK: ŞERİF ÜN
LADİK: İBRAHİM ÜNSAL