Juno’dan MMO Üyelerine Finans Semineri

Juno'dan MMO Üyelerine Finans Semineri

Juno Finansal Danışmanlık, Makina Mühendisleri Odası Samsun Şubesi’nde 3 farklı konuda seminer verdi. Seminer, 29 Kasım salı günü MMO Samsun Şubesi konferans salonunda gerçekleştirildi.

Makina Mühendisleri Odası Samsun Şubesi üyelerine yönelik olarak hazırlanan seminerin ilk bölümünde bilanço konusu işlendi. Şirket yöneticileri için bilançonun ne olduğu, bilançoda dikkat edilmesi gereken konular ve bilançonun genel işleyişi örneklerle anlatıldı.

Semineri sunan Juno Finansal Danışmanlık’ın kurucu ortağı Hakkı Açıkbaş, bilançolardaki hatalara dikkat çekerken bu hataların doğurabileceği sonuçları anlattı, şirketler ve bankalar için bilançonun önemine değindi.

Diğer sunumda, iyi ve profesyonel bir yönetici olmak için gerekli şartlar, “Yöneticiliğin Sırları” başlığıyla sıralandı. Yöneticiliğin profesyonel bir meslek olduğunun altını çizen Hakkı Açıkbaş, sunumda bahsedilen tüm özelliklerin aslında sır olmadığını, ancak bilindiği halde uygulanmadığını belirtti.

Yöneticiliğin sırlarından bahseden Hakkı Açıkbaş şunları kaydetti:

“Şirket sahibi olmak, yaşça büyük olmak, belli konularda tecrübeli olmak, yönetici vasfı taşımanızı sağlamaz. İyi tüccar olmak, iyi sanayici olmak, iyi pazarlamacı olmak, sektörün önde gelen isimlerinden olmak sizi iyi yönetici yapmaz. Yöneticilik, belli bir bilime, mantığa, tecrübeye, vizyona dayanır. Doğuştan da olunur, sonradan da…”

Aile şirketlerinde kurumsallaşmanın ve profesyonelleşmenin gerekliliğini konu alan üçüncü sunumda, aile şirketlerinde yapılan yönetim hatalarından bahsedilirken, kurumsallaşmak ve profesyonelleşmek için nelerin şart olduğu detaylı olarak açıklandı.

Üyelerin yoğun ilgisini çeken seminer, katılımcı üyeler tarafından sorulan soruların ardından sona erdi.