Son 6, İlk 2

Melih Kopuz

Uzun bir aradan sonra herkese merhabalar.

Cumartesi günü, ligimizde orta sıralarda bulunan Şanlıurfaspor’u evimizde ağırladık ve hemen hemen herkesin maçtan hangi netice çıkacağını bilemediği bir karşılaşma izlenimi vardı hafta arasında.

Ben de sürpriz yapabilir mi yapamaz mı çelişkisini yaşayanlardandım. Rakip ciddi anlamda puan kayıpları yaşamış, lig öncesi iddialı bir kadro kurulmuş, hedef ilk 2, en kötü ilk 6 olarak belirlenmiş, teknik direktör konusunda dikiş tutturamamış, devre arasında yine kaliteli transferlerle bölgelere takviyeler yapılmış… Bunları düşündüğünüzde kafanızda hiç kuşkuşuz kimliği belirsiz bir takım oluşmuştur  tahminimce.

Maça gelecek olursak, düşüncelerimden uzak bir Samsunspor ve Şanlıurfaspor vardı sahada. Cumartesi günü sezonun bana göre en iyi rotasyonunu yapmıştık. Arif Şahin, A.Tuna Üzümcü, Şaban Özel, Soner’in iyileşmesine rağmen genç Furkan’ın kalede kalması. Bana, hem dinlendirme nitelikli hem taktiğe uygun oyunculardan oluşan güzel bir rotasyon olarak gözüktü.

Şanlıurfaspor ise takım olgusundan ciddi anlamda uzaktı, kazanma ya da kaybetme anlamında pek bir şey düşündüklerini göremedim sahada. Tek artıları sert görünümlü bir takım olmaları, bu görünümlerini de kilit bir futbol anlayışına dökmeleri.

İlk yarıda bulduğumuz iki gol maçı koparmamıza yetmişti. Bu sefer öne geçip de kaybettiğimiz maçlara benzemiyordu şablon. İki golün ardından hem ilk devre bitene kadar, hem ikinci yarıda 3. golümüzü bulana kadar hiçbir şeklilde oyun disiplininden kopmadık. Sadece son dakikalardaki anlık bocalamamız kalemizde golü görmemize neden oldu ve genç Furkan oynadığı 6,5 maç üzerine kalesinde ilk defa gol gördü.

Puan kayıplarının telafisinin olmadığı kritik 6 haftaya giriyoruz. Ve Perşembe günü evimizde düşme-kalma yarışı içerisinde kendisini bulan Adanaspor’u ağırlayacağız.Fatih Şen, Bezerra, Uche, Ergin Keleş gibi etkili silahlarının haricinde defansları da kağıt üzerinde iyi. Son 10 maçında kaleye mutlaka bir gol göndermiş, bir o kadar kağıt üzerinde iyi olan savunmasının firesinden kalelerinde attıklarından fazla gol gören bir takımdan bahsediyoruz. Bu saatten sonra zaten kolay hiçbir rakip yok, zor bir deplasman olacak, fakat rakibimize boyun eğeceğimizi düşünmüyorum.

15 maçtır yenilmeyen bir Samsunspor’dan bahsediyoruz özetle. Takımımızın oyun anlayışını, maç içi yapılan tercihler, saha içi oyuncu dizilişleri vs.. Bu gibi özellikleri gerek köşe yazarlarımız, gerek taraftarımız olsun, ben dahi eleştirenler arasındayım. Ancak saygı duyulması gereken bir şey var ki 15 maçtan bahsediyoruz ve kalan 6 haftalık dilimde ilk 2 şansımız halen devam etmekte. Bu saygı duyulması gereken bir nokta. Bu yüzden takımımızın şu anki konumda mücadele vermesinde katkıda bulunan teknik heyetimiz, idari kadromuz, oyuncularımız, hepsine bir teşekkür borcumuz olduğunu düşünüyorum. Kalan son 6 haftayı firesiz geçirirsek ilk 2 neden olmasın…

Yazılarımın devamı, analizler, Samsunsporumuz ve Ptt 1. Lig üzerine diğer haberler için twitter adresimi (http://twitter.com/melihkopuz1) takip edebilirsiniz.