Yıldırım Ailesi, Zenginler Kulübünde

Yıldırım Ailesi, Zenginler Kulübünde

Ekonomist Dergisi Ekonomist toplam 170 milyar doları yöneten Türkiye’nin en zengin 100 ailesini yayınladı. ‘2012 yılı zenginler kulübü’ listesine Samsun’dan inşaat malzemesi dükkanında ticare başlayan Garip Yıldırım’ın kurduğu ve halen oğullarının yönettiği Yıldırım Holding 99. sıradan girdi.

Ekonomist Dergisi ‘Türkiye’nin 100 Zengini’ araştırmasını yayınladı. Listenin bu yılki yeni üyesi Samsunlu Yıldırım ailesi oldu.  Temeli 1963 yılında Garip Yıldırım’ın Samsun’da kurduğu Garip Yıldırım ve Oğulları adlı küçük inşaat malzemesi ticarethanesi ile atılan Yıldırım Holding, yarım asır sonra Türkiye’nin en zengin 100 ailesi listesine girdi.

BABA KURDU, ÜÇ KARDEŞ YÖNETİYOR

Türkiye ve uluslararası piyasalarda 10 değişik sektörde faaliyet gösteren Yıldırım Holding A.Ş’yi Ali Rıza Yıldırım, Yüksel Yıldırım ve Mehmet Yıldırım kardeşler yönetiyor.  Holdingin yurtdışı ilişkileri, iş geliştirmeleri, yatırımlarını Yüksel Yıldırım organize ederken, Yıldırım Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Ali Rıza Yıldırım yürütüyor. Mehmet Yıldırım ise daha çok operasyon kontrolleri yapıyor. İşte bu iş dağılımı, Garip Yıldırım’ın küçük bir dükkanda başlayan ticari serüvenini Türkiye’nin en zengin 100 ailesi sıralamasına taşıdı.

BAŞARININ SIRRINI BÖYLE ANLATMIŞTI

Yıldırım Holding CEO’su Yüksel Yıldırım’ın bir süre önce bir dergiye verdiği röportajda, başarılarının sırrını, “Birlik, beraberlik, çok çalışmak, doğru yerde bulunmak, hiçbir zaman kültür farklılığı öne çıkarmamak.  Biz başarımızı çok çalışmaya borçluyuz. Neyi yapıp, neyi yapmamamız gerektiğini ortaya koyduk. Ben Amerika’da bir Japon şirketinde çalıştım. Japon iş sistemini, Amerikan yaşam tarzını ve Türk kültürünü birleştirerek bir çalışma şekli geliştirdim. İş hayatında insanları hem global, hem kültürel olarak nasıl birarada tutacağımın planlarını ve uygulamalarını yaptım. Gittiğim her yerde insanlar, beni kendilerine yakın hissederler. Bir de kendi çalışma performansımızı gösterdiğimizde tüm kapılar bize açılıyor. Bunun yanında, kararları çok hızlı almamızın ve çevik olmamızın bize çok faydası oluyor” sözleriyle ifade etmişti.   Bu sözler Yıldırım ailesinin nasıl ‘Türkiye’nin en zengin 100 ailesi sıralamasına girdiğini anlatıyor.

10 SEKTÖRDE DEV OLDULAR

Madencilik ve ferroalyaj, gübre ve kimyasal, kömür ve kok, enerji, liman İşletmeciliği, denizcilik, gemi inşaa, gayrimenkul geliştirme, inşaat, girişim sermayesi olmak üzere 10 değişik sektörde faaliyet gösteren Yıldırım Holding Eti Krom,  Marmara Tersanesi,  dünyanın en büyük üçüncü konteyner armatörlük şirketi Fransız CMA CGM S.A. şirketinin ortaklığı gibi bir çok önemli yatırımın sahibi.  Dünyanın bir numaralı denizcilik yayını Lloyd’s List tarafından hazırlanan 2011 yılı Denizcilik Dünyasının En Etkili 100 ismi listesinde de 50. sırada yer alan Yıldırım Holding, Avrupa’nın en büyük ferro krom üreticisi İsveçli Vargön Alloys AB’ yi Eti Krom A.Ş. bünyesine katarak, krom üretiminde dünyada 2. sırada yer aldı.

SAMSUN’A FEN LİSESİ

Samsun’da da Yılyak Kömürcülüğü bünyesinde bulunduran Yıldırım ailesi Samsun’da sosyal sorumluluk projesi kapsamında Fen Lisesi yaptırmıştı. 570 öğrenci kapasiteli, 200 kişilik bir yurda sahip Garip – Zeycan Yıldırım Fen Lisesi’nin temeli 2007 yılında atılmış, 2009 yılında da tamamlanarak eğitim ve öğretime alınmıştı. Yıldırım Holding’in yaptırdığı 24 derslikli Fen Lisesi 7 milyon TL’ye malolmuştu.